Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Pomimo tego, że minęło 10 lat od kiedy Bitcoin ujrzał światło dzienne, jest wciąż wielu ludzi, którzy mimo że chcą, to nie wiedzą jak zacząć inwestować w kryptowaluty. Kiedy prześledzimy wykres ceny Bitcoina, to dostajemy obraz przypominający jazdę kolejką górską. Inwestycja w Bitcoina to historia niesamowitych, spektakularnych wzrostów i dynamicznych zjazdów w dół, które były i dalej są szansą, aby nieźle się wzbogacić.

Moim zdaniem, aby zacząć zarabiać na kryptowalutach (i nie tylko), potrzeba odpowiedniej wiedzy połączonej z praktyką, silnej psychiki, odpowiedniego nastawienia mentalnego oraz wytrwałości. Nie musisz jednak od razu urodzić się z tymi wszystkimi cechami. Ich rozwinięcie będzie wymagać od Ciebie czasu i zaangażowania, ale uważam że inwestycja w kryptowaluty jest dla każdego (chociaż nie każdy pewnie powinien to robić).

Informacje na temat krypowalut

Ja zacząłem od pogłębiania wiedzy na temat kryptowalut. Jest to również jeden z powodów dla którego założyłem tego bloga. Absolutnie nie uważam się za eksperta, stale się uczę. Jednak z własnego doświadczenie wiem, że łatwiej znosi się spadki cen na aktywach, o których masz odpowiednią wiedzę. Uświadamiasz sobie z czego mogą wynikać chwilowe wahania cen i nie poddajesz się presji tłumu. Wiesz po prostu jakie wartości / technologia / twarde dane stoją za daną kryptowalutą / projektem / aktywem. Nie dasz sobie wcisnąć kitu, a przynajmniej będziesz miał własne zdanie. Jeśli już trafiłeś na tego bloga (jest mi bardzo miło), możesz zacząć od:

Myślę, że to absolutne minimum na start, żeby zacząć inwestować w kryptowaluty. Ponadto jeśli lubisz oglądać / słuchać materiałów wideo, na początek mogę polecić kanał YouTube Phila Koniecznego (link poniżej). Z uwagi na to, że działa on w tematach inwestycji w kryptowaluty już kilka ładnych lat, na pewno znajdziesz coś ciekawego (nie ma za co Phil, dobra robota, mam nadzieję że kiedyś się spotkamy i będę miał okazję osobiśćie podziękować ;))

Kanał Phila Koniecznego na YouTube [link]

Inwestycja w Bitcoina na przestrzeni lat

W inwestowaniu funkcjonuje wskaźnik ROI (return on investment/zwrot z inwestycji). Jest to wskaźnik rentowności stosowany w celu zmierzenia, jak opłacalna jest dana inwestycja w %.

ROI = (zysk / całkowite nakłady inwestycyjne) x 100%

Przykład: kupujesz 1 Bitcoina za 100 PLN i sprzedajesz, kiedy jego cena osiąga 1000 PLN. W tym konkretnym przypadku ROI = [(1000 PLN – 100 PLN)/100 PLN] x 100% = 900%

Czy wiesz, że gdybyś 17.07.2010r. kupił Bitcoina za równowartość 100 PLN i trzymał go cierpliwie do dzisiaj, to przy obecnej wycenie sprzedałbyś go za równowartość ponad 18 mln złotych? To daje ROI na poziomie 18.000.000%!

Liczby jak te potrafią rozpalić wyobraźnię. Kto jednak wierzył, że jakiś dziwny, wirtualny pieniądz będzie kiedyś tyle wart i po drodze nie zgubił albo nie wyrzucił swojego klucza prywatnego na śmietnik?

Nawet jeśli informacje czerpiesz głównie z programów telewizyjnych (dlaczego nie jest to najlepszym pomysłem, piszę tutaj -> Dlaczego inwestor nie powinien oglądać telewizji?) to może słyszałeś / widziałeś ile razy na przestrzeni tych 10 lat Bitcoin był “uśmiercany” i spisywany na straty przed różnorakie media. Po czym na przekór wszystkim znów wracał do poprzednich poziomów i ustanawiał kolejne rekordy cenowe, jak gdyby nigdy nic.

bitcoin cena analiza 2019
5 największych spadków / “pęknięć baniek” na Bitcoinie. Źródło: coincodex.com

Jak widać z powyższej tabeli, Bitcoin jest w długoterminowym trendzie wzrostowym, mimo że po drodze mieliśmy do czynienia z ogromnymi spadkami. Czy dałbyś radę wytrzymać psychicznie takie zmiany cen? Czy bitcoin znów przebije swoje ATH? (all time high – szczyt cenowy).

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty bez dużego kapitału?

Załóżmy, że myślisz o tym żeby kupić swoje pierwsze kryptowaluty, ale nie masz dużego kapitału początkowego. Zdradzę Ci teraz rąbek tajemnicy o tym, jak ja podszedłem do inwestycji w kryptowaluty.

Chcę kupić tanio i sprzedać drogo

Przede wszystkim wyszedłem z tego właśnie założenia. To powinna być oczywistość dla każdego inwestora, ale jest bardzo trudne. Dlaczego? Możesz zrobić sobie pewien eksperyment myślowy (możesz również przećwiczyć to w praktyce kupując któryś z altcoinów, które są naprawde tanie).

Eksperyment myślowy: W telewizji, radio, internecie wszyscy trąbią, że kryptowaluty to piramida finansowa, ceny lecą na łeb na szyję. Patrzysz na wykres i widzisz, że cena faktycznie szoruje po dnie. Drapiesz się po głowie, ale bierzesz ciężko zarobione 1000,00 zł, wrzucasz je na np. na giełdę i kupujesz bitcoina. Robisz to wbrew tym wszystkim negatywnym informacjom dookoła. Czy to jest łatwe? Co poczułeś? Czy pojawił się wewnętrzny opór?

Właśnie z tego powodu zacząłem skupować swoje pierwsze kryptowaluty do portfela w grudniu 2018r. Wtedy ceny bardzo mocno tąpnęły, a na rynku panował negatywny sentyment. Wydawało się, że nawet jeśli spadki mają jeszcze trwać jakiś czas, to ich potencjał był ograniczony. Musimy jednak dokonać pewnego założenia – cena Bitcoina nie dąży do 0 (a wcale nie jest to wykluczone). W świecie wielkich spekulacji nic nie jest czarne albo białe.

No dobra przyznam się – tak naprawdę ja też na fali pozytywnych informacji kupiłem kilka mniejszych projektów prawie u szczytu ich wycen, ale dopóki ich nie sprzedam i tak ciężko mówić o stracie. Taka lekcja jest jednak potrzebna i niewątpliwie czeka każdego, kogo interesuje inwestowanie w kryptowaluty i nie tylko. Najważniejsze to wstać, otrzepać się kurzu, wyciągnąć wnioski i iść dalej.

Planuję budżet i kupuję pakietami

Drugim elementem tej układanki jest takie gospodarowanie swoim budżetem, by jego rozsądna część była przeznaczona na inwestycje. Temat oszczędzania i zarządzania swoimi pieniędźmi zostawiam na później. Jeśli jednak nie masz nad tym żadnej kontroli, to chyba właśnie od tego powinieneś zacząć.

Założenie: za 1000 zł / miesięcznie chcesz dokupować Bitcoina. Termin: grudzień 2018 – grudzień 2019. Spójrzmy, jak kształtowałaby się średnia cena jeśli kupowałbyś każdego 10. dnia miesiąca Bitcoina o wartości 1000 zł. Ile wart byłby teraz Twój portfel z inwestycji w tę kryptowalutę? Dla uproszczenia przyjmę, że kurs dolara w całym tym okresie wynosił 4,0 zł

 • 10. grudnia 2018 – cena 3.300 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,076 BTC
 • Styczeń 2019 – cena 3.700 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,068 BTC
 • Luty 2019 – cena 3.750 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,067 BTC
 • Marzec 2019 – cena 4.000 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,063 BTC
 • Kwiecień 2019 – cena 5.310 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,047 BTC
 • Maj 2019 – cena 6.440 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,039 BTC
 • Czerwiec 2019 – cena 8.020 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,031 BTC
 • Lipiec 2019 – cena 12.100 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,020 BTC
 • Sierpień 2019 – cena 11.300 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,022 BTC
 • Wrzesień 2019 – cena 10.120 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,025 BTC
 • Październik 2019 – cena 8.600 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,029 BTC
 • Listopad 2019 – cena 9.070 $ / 1 BTC -> kupujesz 0,028 BTC

Po zsumowaniu wychodzi, że miałbyś dzisiaj 0,515 BTC, co przy dzisiejszej cenie 8.800$ za 1 BTC daje równowartość 18.128 zł.

Wydałeś 12 x 1000,00 zł = 12.000 zł

Uśredniona cena za 1 Bitcoina w rozważanym okresie: 7.140$

Biorąc pod uwagę fakt, że nikt głośno nie mówi teraz o hossie na kryptowalutach, to wzrost Twojej hipotetycznej inwestycji o ponad 50% (18.128 / 12.000) x 100% jest imponujący.

Mam realne oczekiwania, znam ryzyko, jestem cierpliwy

Jaki zwrot z inwestycji w kryptowaluty byłby dla Ciebie zadowalający? Jak myślisz ile % rocznie osiągają profesjonalni inwestorzy czy traderzy? Odpowiedź na to pierwsze pytanie to kwestia indywidualna. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że średnie wyniki rzędu 10-15% / rocznie uznawane są w świecie inwestycji za b. dobre lub wręcz świetne, to mamy pewien obraz sytuacji. Ile zarobisz odkładając na lokacie bankowej?

Zapraszam przy okazji do przeczytania wpisu: Ryzyko i nagroda w inwestowaniu

Uznałem, że poziom potencjalnej nagrody w stosunku do poniesionego ryzyka jest na tyle duży, że warto je ponieść. Nie oznacza to, że inwestuję wszystkie swoje wypracowane pieniędze, prowadząc ascetyczny tryb życia i rezygnując ze wszystkich przyjemności. Biorę również pod uwagę scenariusz całkowitej utraty tych środków i godzę się z tym.

Jeśli myślisz więc jak zacząć inwestować w kryptowaluty to powinieneś również liczyć na solidną dawkę lekcji cierpliwości. Nie znasz przyszłości, nie możesz przecież przyspieszyć biegu zdarzeń. Nie wiesz nawet czy Twój czas i wysiłek kiedykolwiek się zwrócą. Co sądzisz o kryptowalutach, warto zaryzykować?

Życzę samych trafnych decyzji, nie tylko inwestycyjnych ?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *