Jak działa bitomat?

Na dzisiaj istnieje kilka sposobów, żeby zakupić Bitcoina lub inną kryptowalutę. Jeden z nich (zakup poprzez giełdę kryptowalut) opisałem we wcześniejszym wpisie (link poniżej). Jak działa bitomat? Jak kupić bitcoina i inne kryptowaluty z pomocą bitomatu?

Czym jest bitomat?

Jeśli mieszkasz w większym mieście, to Twoją uwagę mogły przykuć kolorowe skrzynki, do złudzenia przypominające bankomat, które świecą jak choinka (są też inne). Przynajmniej taki stoi przy głównym wejściu do Galerii Manhattan w Gdańsku.

To tzw. bitomaty. I tak jak ich starsi kuzyni, służą zarówno do wpłacania i wypłacania, tyle że zamiast walut fiducjarnych, Bitcoina i innych kryptowalut. Dzisiaj chcę po krótce opisać jak działa bitomat oraz jak wpłacić i wypłacić swoje środki. Taki sposób, choć bardziej czasochłonny niż kilka kliknięć na klawiaturze, ma swoje plusy.

Jak kupić Bitcoina [poradnik giełda Bitbay]

KROK 1 – założenie portfela kryptowalutowego

Nie chcę się znów rozwodzić na temat możliwości przechowywania swoich kryptowalut na różnych portfelach. Temat po krótce poruszyłem we wcześniejszym wpisie.

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

To proste- chcesz wpłacić złotówki na konto bankowe, najpierw otwierasz konto bankowe. W jakim banku zdecydujesz się na jego założenie jest Twoim subiektywnym wyborem. Na rynku kryptowalut jest podobnie, chociaż możliwości jest trochę więcej. Warto więc wcześniej poczytać o samej technologii blockchain i o tym jakie istnieją sposoby na przechowywanie swoich kryptowalut.

KROK 2 – wybór kryptowaluty oraz wpłata / wypłata

Wpłata Bitcoin
Wybór kryptowaluty – Sprzedaj / Kup BTC – wpłatomat na banknoty

Bitomat, w którym dokonuje wpłat, na dzisiaj ma w ofercie 4 kryptowaluty tj. Bitcoin, Dash, Ethereum oraz Litecoin. Oferta jest poszerzana, jeszcze nie tak dawno temu były tylo dwie. Na głównym panelu (przepraszam za jakość zdjęcia, ale złe światło + moje umiejętności + odbijający ekran robią swoje) wybieramy kryptowalutę, którą jesteśmy zainteresowani. Następnie wybieramy KUP BTC i umieszczamy (najlepiej kolejno) banknoty w żółto- czarnej kieszonce wpłatomatu. Z każdą dorzuconą sumą na ekranie głównym będzie aktualizować się informacja o tym, ile Bitcoinów będziemy w stanie nabyć. Na bocznych ścianach bitomatu znajduję się informacja o tym, po jakim kursie można kupić oraz sprzedać Bitcoina w danym momencie.

KROK 3 – wprowadzenie adresu portfela

bitomat skaner
skanowanie kodu QR z adresem portfela

Dla przypomnienia: adres publiczny jest odpowiednikiem numeru konta w banku. W przeciwieństwie do klucza prywatnego możemy go upubliczniać bez strachu, że ktoś ukradnie nasze kryptowaluty. Adres możemy wprowadzić na dwa sposoby: przepisać go za pomocą klawiatury na ekranie lub tak jak ja, zeskanować kod QR i następnie sprawdzić czy został poprawnie odczytany przez skaner. Bitomat posiada skaner kodów QR po prawej stronie od głównego ekranu. Kiedy podaliśmy adres, klikamy “prześlij Bitcoiny pod wskazany adres”.

KROK 4 – wybór wielkości prowizji

Bitcoin prowizja
wybór wielkości prowizji (suwak)

Sieć Bitcoina jest zbudowana tak, że transakcje potwierdzane są przez tzw. “górników” w procesie zwanym potocznie kopaniem kryptowalut “mining”.

Wpis – “Kopanie kryptowalut – mining”

Prowizja to opłata, która stanowi nagrodę dla górników za kopanie i jest uiszczana przez dokonującego transakcję, czyli Ciebie. Im na większą prowizję się zdecydujemy, tym szybciej możemy spodziewać się potwierdzenia poprawności tej transakcji w sieci i tym szybciej Bitcoiny znajdą się na naszym portfelu. Wybieramy więc wielkość prowizji, przesuwając suwak na ekranie i akceptujemy.

KROK 5 – potwierdzenie

Bitomat potwierdzenie
potwierdzenie wpłaty

Kiedy przejdziemy już wszystkie powyższe kroki, pozostało nam odebrać swoje potwierdzenie i możemy spokojnie odejść od bitomatu. Środki wpłyną na Twój adres tak szybko, jak tylko w sieci będzie wystarczająco dużo potwierdzeń. W zależności od przeciążenia sieci (ilości dokonywanych transakcji / sekundę) i uiszczonej prowizji może potrwać od kilkunastu sekund aż do kilku godzin. Jest to jednak skrajny przypadek i trzeba wtedy uzbroić się w cierpliwość. Taka sytuacja może mieć miejsce podczas kolejnej bańki na kryptowalutach, kiedy ilość dokonywanych transakcji będzie dużo większa.

Co jeśli wpłaciłem za dużo lub za mało?

Załóżmy, że chcesz dokonać wpłaty przez jakiś procesor płatniczny, np. CoinPayments, określonej kwoty, na jakiś serwis/platformę/za zakupy. To taki odpowiednik PayPala, tyle że dla kryptowalut. Z uwagi na to, że bitomat przyjmuje tylko banknoty, może się zdarzyć tak, że wpłacisz za dużo. W takiej sytuacji nie ma powodów do obaw. Na wskazany wcześniej mail dostaniesz informację o tym, że czekają na Ciebie środki i po podaniu swojego adresu nadwyżka wyląduje na Twoim koncie. Jeśli za to kwota będzie za mała, dostaniesz maila z wiadomością jaką część musisz jeszcze dopłacić, żeby z sukcesem sfinalizować transakcję.

Wypłata z bitomatu

Kiedy już oswoisz się z tym urządzeniem, a nie jest ono jakieś specjalnie straszne, możesz skorzystać również z opcji wypłat. Po wybraniu opcji sprzedaj BTC należy wybrać kwotę (podaną w złotówkach), która będzie odpowiadała ilości Bitcoinów jakie mamy zamiar sprzedać. Z racji tego, że to teraz my musimy przesłać Bitcoiny na stosowany adres, “należący” do bitomatu, zostanie on nam wyświetlony na ekranie. Po drodze zostaniemy również poproszeni o adres e-mail lub telefon komórkowy, gdzie zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Po przesłaniu Bitcoinów od siebie z portfela na wskazany przez bitomat adres wyskoczy informacja, że płatność jest dokonana. Trzeba jednak poczekać na potwierdzenie z sieci blockchain. Kiedy to nastąpi, zostaniemy poinformowani o tym mailowo lub przez sms i wpisując przesłany nam kod wypłacamy gotówkę.

Ważne: należy pamiętać, że na portfelu z którego wypłacamy środki musi być kwota, która oprócz wskazanej przez nas sumy, pokryje również opłatę transakcyjną (prowizję)

Gdzie znajdują się bitomaty?

Informacja o Bitomacie, w którym ja dokonałem wpłaty znajduje się na stronie internetowej Shitcoins.

Oprócz lokalizacji różnych bitomatów, można również sprawdzić stan gotówki w urządzeniu. I tak np. w gdańskim znajduje się na dzisiaj nieco ponad 30.000 złotych. Na Świecie jest ponad 5.000 bitomatów, z czego zdecydowana większość znajduje się na terenie USA. Utrzymuje się silny trend wzrostowy jeśli chodzi o liczbę nowych urządzeń i na dzisiaj jest to ok. 6 nowych bitomatów dziennie.

Co daje nam wpłata bitomatem?

Przede wszystkim na dzisiaj jest to jedna z niewielu opcji, aby prawie anonimowo, bez podawania swoich danych, stać się właścicielem Bitcoina. Kiedy środki trafią bezpośrednio na którąś z giełd, która oferuje wypłatę bez konieczności weryfikacji, np. Binance (wpis o tej giełdzie w niedalekiej przyszłości), to można powiedzieć że nasza anonimowość jest chroniona również w drugą stronę. To, jak działa bitomat, może więc być ciekawą alternatywą dla innych sposobów wpłat i wypłat kryptowalut.

Życzę trafnych decyzji, nie tylko inwestycyjnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *