Jak przechowywać kryptowaluty? [poradnik Ledger Nano S]

W tym krótkim artykule chciałbym odpowiedzieć na pytanie “jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty”. O tym dlaczego na pewno nie powinno przetrzymywać się ich na giełdach opisuję tutaj: Dlaczego nie powinno się trzymać kryptowalut na giełdach [upadek giełdy Mt. Gox].

Klucz publiczny i prywatny

Klucz publiczny (z j. ang. public key) jest jak Twój numer konta w banku – każdy może mieć do niego wgląd. “Najgorsze” co może się wydarzyć, to że dostaniesz niespodziewany przelew 😉

Klucz prywatny (z j. ang. private key) – jego pod żadnym pozorem nie możesz podawać nikomu. Jest to Twój unikatowy klucz, przy pomocy którego otwierasz portfel. Możesz zdecydować np., że prześlesz swoją kryptowalutę na konto kogoś innego.

Posiadanie i prawidłowe przechowywanie klucza prywatnego jest więc czynnikiem najważniejszym, zwiększającym szansę na bezpieczeństwo Twoich środków. Każdy posiadacz czy inwestor jest odpowiedzialny za swoje kryptowaluty.

Czym jest portfel Bitcoin / kryptowalutowy?

Portfel możemy porównać do konta bankowego. Pozwala Ci otrzymywać bitcoiny i inne krypotwaluty, przetrzymywać je oraz przesyłać. To niejako Twój interfejs / dostęp do sieci Bitcoin. Tak samo po zalogowaniu do konta bankowego, uzyskujesz dostęp do systemu monetarnego.

Portfele zawierają wspominane już wcześniej klucze prywatne, czyli sekretne kody, pozwalające na przesyłanie danej kryptowaluty. W rzeczywistości, to nie sama kryptowaluta potrzebuje być przetrzymywana i zabezpieczona, ale właśnie klucz prywatny, który daje Ci do niej dostęp. Więcej tutaj: Klucz prywatny Bitcoin- czym jest?

Przechowywanie kryptowalut na portfelach

Opisane poniżej nie są oczywiście jedynymi możliwościami, które pozwolą Ci w miarę bezpiecznie przechowywać kryptowaluty. Stawiając jednak swoje pierwsze kroki w tym wirtualnym świecie, są w zupełności wystarczające (moim zdaniem).

Portfel sprzętowy (hardware wallet)

Jest to fizyczne, elektroniczne urządzenie, zbudowane z myślą o bezpiecznym przechowywaniu kluczy prywatnych w trybie offline (nazywane też “cold wallet”, czyli zimny portfel). Portfel taki musi jednak zostać podłączone do komputera, tableta czy telefonu, jeśli chcesz przesłać dalej swoje kryptowaluty.

Mój wybór- Ledger Nano S

Każdy kto myśli poważnie o akumulowaniu czy inwestowaniu w kryptowaluty, powinien chociaż rozważyć zakup Nano Ledgera S. Zapewnia on bezpieczeństwo środków i ma dobrą relację cena/jakość.

ledger nano s
Nano Ledgera S
  1. Dodatkowym zabezpieczniem jest kod PIN, który nadajesz podczas pierwszej konfiguracji urządzenia. Taki sam rodzaj chipu używany jest do zabezpieczenia paszportów.
  2. Ledger Nano S wspiera ponad 1.100 różnych kryptowalut, w tym Bitcoina, Litecoina, Ethereum, XRP, Cardano, IOTę i wiele innych
  3. Łatwe i intuicyjne użytkowanie za pomocą 2 przycisków. Dodatkowo mały wyświetlacz.
  4. Dostęp do aplikacji Ledger Live – specjalna aplikacja instalowana np. na komputer, po zalogowaniu zyskujemy dostęp do zarządzania swoimi kryptowalutami
  5. Back-up oraz odzyskiwanie: kryptowaluty pozostają bezpieczne, nawet jeśli zgubisz Ledger Nano S. Jak to możliwe? Unikalny ciąg wyrazów, który zapisujesz podczas konfiguracji, pozwala na odtworzenie twoich portfeli na dowolnym, innym urządzeniu Ledger.

Klikając baner poniżej zostaniej przekierowany do sklepu internetowego na oficjalnej stronie producenta Ledger. Ja czekałem na swoją przesyłkę z Francji 3 dni robocze.

Nano Ledgera S

Portfele z dostępem do internetu – “hot wallets”

Różnica między portfelami typu “hot wallets” (czyli gorącymi portfelami), a np. wyżej opisanym portfelem sprzętowym jest prosta- umieszczone są one na urządzeniu podłączonym do internetu, klucze prywatne również. Mogą to być aplikacje internetowe np. wbudowane w przeglądarkę albo programy, po których masz dostęp z poziomu pulpitu. W takim przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że klucz prywatny znajdzie się w posiadaniu osoby trzeciej. Jeśli komputer jest “zawirusowany”, szansa ta jeszcze wzrasta.

Czy w takim razie zupełnie nieuzasadnionym jest, aby przechowywać na nich swoje kryptowaluty? Absolutnie nie. Mogą służyć do przetrzymywania drobnych środków, wtedy kiedy wykonuje się dużo małych transakcji. Dodatkowo są one w większości darmowe. Nie zaleca się jednak, by trzymać na nich wszystkie, czy nawet większość swoich środków.

Z uwagi na rosnącą popularność kryptowalut, nie możesz być pewien, że nawet portfel ściągany z Google Play czy AppStore jest w 100% bezpieczny. Warto więć zrobić porządny “research” w internecie oraz wybierać te, które mają otwarty kod źródłowy.

Życzę trafnych decyzji, nie tylko inwestycyjnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *