Srebro inwestycyjne – jakie wybrać?

Jeśli trafiłeś na ten wpis, jest duże prawdopodobieństwo, że szukasz alternatywy dla trzymania swoich oszczędności w tradycyjnych walutach fiat (PLN, USD, EUR). Może zauważasz galopujące tempo wzrostu cen i chcesz uchronić się przed inflacją? Interesuje Cię zdywersyfikowanie swojego portfela? Może dobry Kolega wróżbita powiedział Ci, że srebrne monety bulionowe będą hitem inwestycyjnym w kolejnych latach? Powody mogą być różne i każdy jest dobry, jeśli jest dobry dla Ciebie. Ja jednak nie odpowiem Ci na pytanie czy warto kupować srebro inwestycyjne, bo to indywidualna sprawa. Chcę jednak poruszyć tematy związane z tym, jakie opcje inwestycji w srebro ma inwestor.

Może będziesz zainteresowany wpisem: “Inflacja, czyli znikające oszczędności”

Zapraszam również do poprzedniego wpisu na moim blogu: “Inwestycja w srebro”

Srebrne monety bulionowe

Nie bez przyczyny zacznę właśnie od srebrnych monet inwestycyjnych, nazywanych właśnie bulionowymi lub lokacyjnymi. I bynajmniej nie chodzi o to, że możesz na nich ugotować doskonały rosół. Jest to najpopularniejsza forma inwestowania w srebro w postacji fizycznej (o niefizycznych wspomnę w dalszej części wpisu).

Bullion to słowo pochodzące z j. francuskiego oznaczające złoto lub srebro w sztabach. Jako ciekawostkę dodam, że w XV i XVI wieku w Europie powstał “bulionizm”, którego główną zasadą było utożsamianie bogactwa z gromadzeniem w kraju kruszców szlachetnych. Przede wszystkim złota i srebra.


1 uncja trojańska (1 oz) = 31,1035 gramów. Uncja trojańska to jednostka miary, używana to ustalenia wartości metali szlachetnych.


Od strony inwestycyjnej, zakup srebrnych monet bulionowych jest dobrym wyborym, m. in. ze względu na:

  • srebrne monety lokacyjne wykonane są z czystego srebra. To oznacza, że na jego 100% wagi przypada 100% srebra i nie znajdują się w nich żadne domieszki innych metali
  • ich ceny odzwierciedlają najbliżej (ale nie dokładnie) ceny rynkowe srebra
  • srebrne monety stosunkowo ciężko podrobić. Oryginalne awersy, rewersy i specjalne ranty utrudniają sprawę.
  • ze względu na dużą popularność, rynek srebrnych monet bulionowych jest wystarczająco “głęboki”, by bez większych problemów sprzedać monetę
  • możemy kupować monety o różnej wadze np. 1 uncja, 1/2 uncji, 10 uncji, 1000 gramów itd. To sprawia, że mamy możliwość doboru wysokości inwestycji do posiadanego kapitału. Ponadto bez trudu sprzedamy w razie potrzeby mniejszą część inwestycji.
  • wybrane monety, pochodzące od najpopularniejszych producentów, są rozpoznawalne na całym świecie

Srebro inwestycyjne – z czego bierze się jego cena?

cena srebra wykres
Wykres ceny srebra – kontrakty CFD. Od 1998r. – 2020r .(US$/OZ). Źródło: tradingview.com

Mógłbym odpowiedzieć jednym zdaniem – od wielkości popytu i podaży. Skąd jednak bierze się cena fizycznego srebra? W dniu pisania tego wpisu (31.12.2019r) cena za jedną uncję trojańską srebra na rynku kontraktów CFD wynosi 17,92 dolara amerykańskiego. W przeliczeniu na polskie złote będzie to ok. 68 zł. Kiedy wejdziemy na sklep internetowy jakiegokolwiek znaczącego dilera srebrnych monety na polskim rynku zobaczymy, że ceny 1-uncjowych monet, wykonanych z czystego srebra (będą to stopy Ag.999 i Ag.9999) oscylują dziś w granicach 82 zł za sztukę. 82 zł – 68 zł daje nam różnicę 14 zł różnicy od tzw. ceny spot (bieżącej, po której zawierane są transakcje na rynku).

Musimy mieć jednak na uwadze, że cena spot dotyczy kontraktów, czyli niefizycznych form inwestowania. Srebro inwestycyjne, o którym mowa w tym wpisie, trzeba wydobyć, ukształtować w odpowiednią formę, wybić, przesłać do klienta lub raczej do dilera, który ze swoją marża odsprzeda to do klienta ostatecznego. To wszystko generuje dodatkowe koszty, które wpływają na cenę srebrnej monety bulionowej.

Warto tutaj dodać, że im większa waga monety, tym bardziej korzystna dla nas cena. Należy mieć jednak na uwadze, że przy późniejszej odsprzedaży nie będziemy w stanie przełamać monety i sprzedać jej mniejszej części. To sprawi, że nasza inwestycja staje się dużo mniej “elastyczna”. Z tego też względu, mimo że na rynku można dostać również srebrne sztabki, nie poświęcę im zbytniej uwagi we wpisie.

Przeglądając rynek srebrnych monet zorientujesz się zapewne, że ceny niektórych monet dość mocno odbiegają od ceny rynkowej surowca. Z czego wynika ta różnica?

  • Możliwe, że przed oczami masz monetę o mocno ograniczonym nakładzie. Jeśli mennica informuje wcześniej o wybiciu np. tylko 1.000 sztuk danej monety, przy dużym popycie i ograniczonej podaży cena będzie/może być wyższa)
  • Część srebrnych monet stanowi część serii, których projekt zmieniany jest co roku, dodając im tym samym wartość kolekcjonerską. Przykładem może być Kookaburra, bita przez australijski Pert Mint, którą zdobi sympatyczny ptak z rodziny zimorodkowatych. Nakład takich monet jest limitowany. Ich cena może rosnąć w czasie, nie tylko ze względu na wzrost wartości samego kruszcu, ale też jej wartości kolekcjonerskiej

Podsumowując: jako, że biorę pod uwagę srebro inwestycyjne, to jako inwestora w kruszec, interesuje mnie zakup srebra, którego cena będzie odbiegała jak najmniej od ceny rynkowej SPOT.

3 Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe

Philharmoniker – Wiedeńscy Filharmonicy

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe

Jest to moneta bita z czystego srebra. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych srebrnych monet inwestycyjnych. W latach 1992, 1995 i 1996 Filharmonik był najlepiej sprzedającą się monetą bulionową na świecie. Produkowana od 1989r. przez Mennicę Austriacką, której historia sięga XII wieku. Właścicielem mennicy jest Centralny Bank Austrii, więc monety te posiadają rządowe gwarancje czystości kruszcu.

1-uncjowa moneta (31,1 gramów) jest wykonana ze stopu srebra Ag.999, a jej średnica wynosi 37,0 mm

awers przedstawia organy Filharmonii Wiedeńskiej. Odczytamy również z niego wartość (wartość nominalną w euro, nie wartość kruszcu. Kupno nią czegoś o wartości 1,5 euro byłoby dziś niemądrym pomysłem). Ponadto z awersu wyczytamy wagę, próbę oraz rok wybicia monety

rewers zdobią różne instrumenty symfoniczne m. in. wiolonczelę, skrzypce i harfę.

Krugerrand

krugerrand srebrna moneta

To bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na świecie. Jej złoty, dużo starszy odpowiednik jest emitowany od 3. lipca 1967r., natomiast srebrny Krugerrand został wyprodukowany po raz pierwszy w 2017r. jako produkt jubileuszowy i już ma charakter typowo inwestycyjny. Za wygląd monety odpowiedzialna jest renomowana, południowoafrykańska mennica Rand Rafinery. Krugerrandy stanowią pełnoprawny środek płatniczy, jednak nie mają wartości pieniężnej. Południowoafrykański Bank Rezerwy jest zobowiązany do odkupienia monety po obowiązującej cenie kruszcu.

1-uncjowa moneta (31,1 gramów) jest wykonana ze stopu srebra Ag.999, a jej średnica wynosi 38,7 mm

awers monety zdrobi portret Paula Krugera

rewers przedstawia antylopę springbok, która jest jednocześnie symbolem Południowej Afryki.

Kanadyjski liść klonowy

kanadyjski liść klonowy srebrna moneta

Kanadyjski liść klonowy to kolejna, doskonale rozpoznawalna srebrna moneta bulionowa. Wybijana z czystego srebra. Produkowana jest nieprzerwanie od 1988 r. w Royal Canadian Mint w Kanadzie. Moneta posiada gwarancję rządu Kanady i jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w kraju. Jej wartość nominalna to 5$.

1-uncjowa moneta (31,1 gramów) jest wykonana ze stopu srebra Ag.9999, a jej średnica wynosi 38 mm

awers przedstawia podobiznę Królowej Elżbiety II oraz wartość nominalną monety (5$). Od 2014r. do wzoru monety dodane zostały promieniste linie, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed fałszerstwem

rewers ukazuje liść klonowy, które jest symbolem narodowym Kanady. Oprócz tego widnieje na nim informacja dotyczacą próby oraz kraju emitenta. Od 2014r. mennica zabezpiecza dodatkowo monety dodając w prawej dolnej ćwiartce miniaturkę liścia klonowego z mikro – wygrawerowanym znakiem

Wszystkie 3 przedstawione monety są bardzo popularne, cechuje je duża płynność (brak problemów z dostępnością przy zakupie i ułatwione znalezienie chętnego na odkupienie). Wybór jednej z powyższych trzech monet i zakup u renomowanego dilera powinien zminimalizować ryzyko naszej inwestycji (oczywiścię na jej cenę w przyszłości nie mamy wpływu).

Srebrne sztabki czy monety?

Warto również wspomnieć, że na rynku dostępne są również srebrne sztabki inwestycyjne o różnej wadze. Możemy kupić np. 1-kilogramową sztabkę, wykonaną z czystego srebra, jak na zdjęciu poniżej.

srebrna sztabka inwestycyjna

Zauważam jednak co najmniej dwie wady takie sposobu lokowania swoich środków w srebro. Sztabki takie zapewne jest dużo łatwiej podrobić (przy dużej wadze może się to już opłacać, np. poprzez wykonanie rdzenia z innego, tańszego metalu). Będzie to dość trudne do zweryfikowania przez laika.

Ponadto jeśli zdecydujemy się na spieniężenie takiej sztabki, musimy sprzedać od razu całość. Nie dość, że nie możemy więc wyjść częściowo z inwestycji to jeszcze możemy mieć trudności ze znalezieniem kupca na 1 kilogra srebra. Zupełnie inaczej gdybyśmy w to miejsce mieli np. 30 1-uncjowych monet, które dużo łatwiej “upłynnić” na rynku.

W sprzedaży znajdziemy też 1-uncjowe sztabki srebrne, jednak ich cena jest dużo wyższa od monet bulionowych, tym samym dalece odbiega od ceny rynkowej spot.

Junk silver, czyli czyste srebro inwestycyjne

Jest jeszcze jedna, bardzo ciekawa opcja. W sklepach internetowych niektórych dilerów metali szlachetnych znajdziemy również tzw. junk silver (dosłownie śmieciowe srebro). Ich cena wynosi często tylko 5% powyżej giełdowej wartości kruszcu. Zestaw 1000 gramów srebra próby .999/.9999 Ag zawiera różne produkty: sztabki, monety oraz inne walory.

W takim zestawie znajdują się okazy z różnych okresów czasowych. Mogą one różnić się zawartością czystego kruszcu i tworzone są losowo, dlatego nie ma możliwości wyboru srebra. Nie mam doświadczenia z tego typu rozwiązaniem, dlatego ciężko mi stwierdzić czy nie ma kłopotu ze znalezieniem kupca na tego rodzaju wyroby – np. w porównaniu z monetami bulionowymi przedstawionymi przeze mnie we wpisie powyżej.

Czy warto teraz inwestować w srebro?

Na te pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Chciałbym jednak krótko przyjrzeć się aktualnej sytuacji na rynku srebra.

kontrakty CFD na srebro
kontrakty CFD na srebro (US$/OZ). Lata 1998 – 2020

W zasadzie można stwierdzić, że srebro znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, a szczyt jego notowań przypada na kwiecień 2011r, kiedy za jedną uncję trzeba było zapłacić prawie 50 $. Linia zielona odpowiada wzrostowi o ponad 700% w 13 lat.

Warto tutaj przypomnieć, że dla osoby, która zarabia, wydaje i inwestuje w Polsce najważniejsza będzie cena w polskim złotym. To natomiast zależy od aktualnej siły naszej państwowej waluty w zestawieniu z amerykańskim dolarem. Na szczycie notowań z kwietnia 2011r. za jednego dolara trzeba było zapłacić 2,65 zł co daje nam cenę 132,5 zł / 1 uncję srebra. Gdyby przy dzisiejszym kursie, cena srebra ponownie zawędrowała w okolice szczytu sprzed 8 lat, za jedną uncję płaciłoby się 194 złote.

Widać więc, że ważne jest śledzenie również tej relacji cenowej. Pamiętajmy, że dolar pozostaje najważniejszą walutą świata, dlatego to właśnie w zestawieniu głównie z nim wyceniane wszystkie surowce na świecie.

Cena srebra spadła w ostatnich 9 latach o ponad 60%, z 50$ do 18$ dzisiaj. W ślad za złotem, srebro znajduje się od 2013r. w trendzie bocznym (kanał zaznaczony przeze mnie kolorem niebieskim).

Może zainteresuje Cię również wpis: “Inwestycja w złoto”

Gold/silver ratio – ważny wskaźnik

Gold/silver ratio ukazuje nam stosunek wartości srebra do złota. Będąc precyzyjnym – za ile uncji srebra kupimy w tej chwili 1 uncję złota. Obecnie znajdujemy się na na poziomach 85. Takie wysokie wartości, w przedstawionym przeze mnie ponad 20 – letnim okresie, odnotować można 4 razy – w 2003, 2008, 2016 roku i teraz (zaznaczyłem te obszary kółkami).

wykres gold silver ratio

Właściwie to mieliśmy ostatnio nowy rekord, ponieważ gold/silver ratio przebiło nawet wartość 90. Czy znajdowanie się na tak wysokich poziomach gwarantuje, że niedługo możemy zobaczyć wzrost wartości srebra i spadek na wykresie gold/silver ratio? Nie można tego wykluczyć, jednak nigdy nie ma pewności.

Próba przewidzenia cen srebra czy jakichkolwiek innych surowców w krótkim terminie jest praktycznie niemożliwa do wykonania. Trzeba więc zdać się na dane historyczne, obserwowanie cykli rynkowych, szukanie pewnych zależności i przyczyn, dla których rosną ceny metali szlachetnych. Nawet to może być niewystarczające, ale przynajmniej zwiększymy swoje szanse na wybór dobrego czasu na wejście w inwestycję.

Inne sposoby inwestowania w srebro

Chociaż w tym wpisie skupiłem się tylko na fizycznych formach lokowania naszego kapitału w srebro inwestycyjne, to istnieją również inne sposoby. Są to między innymi kontrakty CFD na srebro (handel w czasie rzeczywistym) czy specjalnie do tego stworzone platformy internetowe. Umożliwiają one zakup metali szlachetnych “na odległość” i handel nimi na swoich giełdach.

Temat jest jednak na tyle rozległy, że opiszę je bliżej w oddzielnym tekście (jeśli ten wpis okaże się dla Ciebie ciekawy i warty kontynuowania). Należy również pamiętać o tym, że nie mając srebrnych monet fizycznie np. u siebie w sejfie czy zakopanych w ogródku, ciężko nazwać się jego właścicielem. Dlatego dmuchając na zimne, nie uważam by posiadanie tylko “papierowych” czy wręcz “cyfrowych” gwarancji na srebro stanowiło 100% naszych aktywów.

Czy masz jakieś doświadczenia ze srebrem inwestycyjnym? Jaka jest Twoja opinia na temat lokowania w metalach szlachetnych swoich oszczędności?

Życzę samych trafnych decyzji, nie tylko inwestycyjnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *