Jak kupić Bitcoina? [poradnik giełda Bitbay]

Jeśli już mniej więcej wiesz jaka jest różnica między kryptowalutą a blockchainem (jeśli jednak nie, a jesteś ciekaw zapraszam do wpisu “Czy blockchain i kryptowaluty to jedno i to samo?”, możesz chcieć kupić Bitcoina. Sposobów jest dużo i pewnie będzie ich z czasem przybywać, chcę się z Tobą podzielić jednym z nich.

Zacznijmy od tego, że to naprawdę proste i od momentu kiedy powstał blockchain i Bitcoin, możliwości jest co raz więcej. Najprościej byłoby kupić go bezpośrednio od jakiegoś znajomego, prawda? Nie zawsze jednak dysponowałby on takimi środkami, które by Cię satysfakcjonowały. Z pomocą przychodzą nam giełdy, czyli miejsca gdzie ludzie wymieniają się między sobą kryptowalutami w czasie rzeczywistym.

Jak kupić bitcoina na Bitbay?

Bitbay to polska firma, działająca na rynku ponad 5 lat, mająca ponad 800 tysięscy aktywnych użytkowników. Jej dzienny obrót to blisko 50 mln złotych (stan na 09.05.2019r.).

Krok I – rejestracja

Kliknij w ten link i zarejestruj się poprzez podanie adresu e-mail i zaznaczenie odpowiednich zgód.

Rejestracja bitbay

Na wskazany mail zostanie wysłany link aktywacyjny. Należy kliknąć “Aktywuj konto”, a następnie dokończyć rejestrację, poprzez podanie w formularzu wybranego przez siebie loginu oraz hasła.

Krok II – logowanie i weryfikacja

Teraz możesz zalogować się na swoje konto Bitbay. W celu uzyskania pełnej funkcjonalności serwisu (tzn. m. in. wypłaty środków) konto należy zweryfikować. Jak dokonać weryfikacji? Przesłać skan dwóch dokumentów:

  1. Dwie strony dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
  2. Dokument potwierdzający adres, możliwości jest kilka, np. potwierdzenie przelewu z konta lub wyciąg z konta bankowego.

Krok III – zasilenie konta

Teraz masz już dostęp do giełdy, gdzie możesz kupować lub sprzedawać cyfrowe waluty. Aby zasilić swoje konto, z zakładki po lewej stronie należy wybrać “Portfele”. Następnie wybieramy walutę, którą chcemy zasilić swoje konto (mogą to być złotówki, dolary lub euro). Wystarczy na wskazany numer konta dokonać wpłaty pamiętając o poprawnym tytule przelewu, który jest podany.

Zasilenie konta bitbay

Krok IV – kupujemy Bitcoina

Masz już środki na koncie i chcesz je teraz zamienić na bitcoiny. Należy przejść do zakładki “Giełda” i wybrać interesujący Cię instrument (w naszym przypadku BTC/PLN (bitcoin notowany do złotówki). Kliknij “Szybka transakcja”, wpisz ilość która Cię interesuje i następnie zielony przycisk “Kup”. System wybierze najkorzystniejsze oferty spośród najlepszych na giełdzie i zrealizuje Twoje polecenie zakupu. Gratuluję!

Kupowanie bitcoina na giełdzie bitbay

Krok V – Bezpieczne przechowywanie kryptowalut

Od teraz jesteś szczęśliwym posiadaczem kryptowaluty i liczysz na to, że spełnią się magiczne przepowiednie Pana Johna McAfee (Jego firma wydała pierwszy komercyjny antywirus dla komputerów osobistych) i bitcoin będzie kosztował 1.000.000$. Jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia – chcesz tego momentu doczekać, bez utraty środków. Temat jest ważny, dlatego zapraszam do oddzielnego wpisu:

“Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty”.

W tym momencie bitcoin przechowywany jest na portfelu, który jest we władaniu giełdy, a to oznacza, że w ich bazie jest również Twój klucz prywatny. Choć historia kryptowalut jest stosunkowo krótka, to jest już bogata w spektakularne włamania, ataki hakerskie czy nawet upadki giełd. O jednej z nich możesz przeczytać we wpisie “Dlaczego nie powinno się trzymać kryptowalut na giełdach? [upadek giełdy Mt. Gox]”. Giełda jest miejscem wymiany i nie powinno się na niej trzymać żadnych środków, z wyjątkiem tych, które w najbliższym czasie chcesz wykorzystać.

Życzę trafnych decyzji, nie tylko inwestycyjnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *