Czym jest Atomic Swap?

Czy możliwa jest wymiana Bitcoina na jakąkolwiek inną kryptowalutę, w dodatku natychmiastowo i całkowicie za darmo? Dzięki rozwojowi technologii Atomic Swap w przyszłości taka transakcja może być możliwa, dla dowolnych dwóch kryptowalut, działających na różnych sieciach blockchain. I to bez udziału pośrednika (np. giełdy kryptowalutowej), bezpośrednio między dwoma zainteresowanymi stronami (peer-to-peer). Zapraszam do wpisu, w którym po krótce opiszę na czym polega Atomic Swap.

Wymiana Bitcoina na Litecoina – jak to wygląda teraz?

Załóżmy, że jesteś posiadaczem Bitcoina, ale z jakichś przyczyn chcesz go wymienić na Litecoina. (jeśli masz przecieki dotyczące wzrostu jego wartości w najbliższym czasie to napisz koniecznie w komentarzu ;)). Do wykonania masz więc kilka czynności. Po pierwsze musisz znaleźć giełdę, na której można handlować zarówno Bitcoiniem jak i Litecoiniem. Następnie zakładasz tam konto i przechodzisz proces weryfikacyjny związany z procedurami AML i KYC.

Jeśli chcesz kupić Bitcoina, zobacz wpis: “Jak kupić Bitcoina? [poradnik giełda BitBay]”

W kolejnym kroku konieczne będzie przesłanie swoich Bitcoinów z Twojego portfela na portfel giełdy w celu ich zdeponowania. Giełda kryptowalutowa to miejsce wymiany, więc odnajdując odpowiednią parę kryptowalutową (w naszym przypadku BTC/LTC – Bitcoin w zestawieniu z Litecoinem) dokonujesz transakcji z drugą, zainteresowaną stroną. W tym momencie giełda pobierze od Ciebie prowizję od transakcji (ich wielkość jest różna, w zależności od giełdy). Kiedy masz już swoje upragnione Litecoiny, wypłacasz je na swój portfel, za co pobrana zostanie dodatkowa prowizja.

Technologia umożliwiająca wprowadzenie transakcji Atomic Swap, w której wyeliminowana byłaby trzecia strona (giełda w opisanym wyżej przykładzie) to innowacyjne rozwiązanie. Pozwala na zmniejszenie opłat związanych z prowizjami oraz eliminuje problem z zaufaniem do giełdy. Jest ona przecież na czas dokonywania wymiany właścicielem klucza prywatnego, co nigdy nie jest 100% bezpieczne.

Przeczytaj również wpis: “Klucz prywatny i publiczny Bitcoin – czym są?”

Dyskusje na temat tego rodzaju rozwiązań toczą się od wielu lat. Dokładniej od 2012r. lub 2013r., bo to właśnie w tych latach Panowie Daniel Larimer i Tier Nolan przedstawili kolejno protokół P2PTradeX (będący niejako prototypem dla Atomic Swap) praz kompletny protokół do Atomic Swapów.

Jak działa Atomic Swap?

Termin “Atomic” wywodzi się z informatyki. Oznacza, że operacja jest przeprowadzana zgodnie z założeniem / planem, w przeciwnym razie wcale do niej nie dochodzi. W odniesieniu do Atomic Swap – wymienię swoje kryptowaluty z drugą stroną, dokładnie tak, jak ustaliliśmy. Jeśli nie – w ogóle nie dojdzie do transakcji.

Jeśli mielibyśmy do czynienia z transakcją, nie na zasadach Atomic Swap, całość wyglądałaby następująco. Wysyłam Bitcoina do nieznajomego i liczę na to, że w swojej niebywałej uczciwości odeśle mi w zamian odpowiednią ilość Litecoina. Ciężko jednak nazwać takie rozwiązanie optymalnym i bezpiecznym. W przypadku Atomic Swap nie ma miejsca na błąd lub nieuczciwość ze strony człowieka.

Przykład: Wyobraź sobie, że chcesz wymienić Bitcoina na Litecoina z nieznajomym, poznanym na internetowym forum, dajmy na to Krzychem. Wpłacasz swoje BTC na specjalny adres (kontrakt), który działa analogicznie do sejfu. W momencie tworzenia takiego “sejfu” generowany jest klucz, dający dostęp do jego zawartości. Następnie dzielisz się z Krzychem hashem (skrótem) tego klucza. Ponieważ jest to tylko wycinek, nie może on jeszcze uzyskać dostępu do BTC zdepononowanych w tym sejfie.

W kolejnym kroku Krzychu używa ten skrót klucza, aby utworzyć swój specjalny, bezpieczny sejf (portfel/adres), w którym zgromadzi swoje Litecoiny. Teraz, aby wyjąć z sejfu Krzycha obiecane Ci Litecoiny musisz posłużyć się swoim kluczem. Jest on jednocześnie ujawniony Krzyśkowi (dzieje się tak dzięki specjalnej funkcji zwanej hashlockiem). Tym samym, w momencie gdy Ty odbierasz należne Ci Litecoiny z sejfu Krzysztofa, on jest w stanie zrobić dokładnie to samo z Bitcoinami, które wcześniej Ty zdeponowałeś dla niego w swoim sejfie.

Co ważne: ponieważ wymiana ta odbywa się w sieci blockchain, to wszyscy “świadkowie” tej transakcji (komputery podłączone do sieci i zatwierdzające jej poprawność) mogą w przenośni “przyjrzeć” się zawartości obu sejfów. Pozwala to potwierdzić uczciwe wywiązanie się z umowy obu stron. I to bez wyjmowania zdeponowanych środków wewnątrz.

Atomic Swap – technologia, która stoi za tym rozwiązaniem

W przypadku Atomic Swap nie ma miejsca na błąd lub nieuczciwość ze strony człowieka. Dzieje się tak ponieważ zastosowane są poniższe rozwiązanie techniczne:

  • Sejfy z przykładu powyżej są w rzeczywistości smart contractami (inteligentne umowy). Ich wykorzystanie gwarantuje, że jeśli do transakcji nie dojdzie w umówiony wcześniej sposób, w odpowiednim oknie czasowym, to środki wrócą z powrotem do ich prawowitych właścicieli. Zobacz wpis: “Co to jest smart contract”
  • Smart contracty, stosowane przy Atomic Swap’ach to tzw. Hashed Time Lock Contract (HTLC). Hashlock jest tym, co zapobiega podjęciu środków podlegających wymianie. Chyba, że zostanie ujawniony specjalny fragment danych (klucz, który wygenerowałeś i przesłałeś Krzychowi). Timelock to z kolei funkcja, która zapewnia, że do wymiany (umowy) może dojść tylko w określonym przedziale czasowym.

Co ważne, Atomic Swap można wykonać na dwa różne sposoby: w ramach łańcucha (ang. on-chain) lub poza łańcuchem (off-chain). On-chain Atomic Swap wykonywane są bezpośrednio w sieci blockchain wybranej kryptowaluty (w naszym przypadku blockchain Bitcoina lub Litecoina). Off-chain Atomic Swapy z kolei odbywają się w ramach tzw. drugiej warstwy (ang. second layer). Swapy poza łańcuchem zazwyczaj opierają się na dwukierunkowych kanałach płatności, podobnych do tych używanych w sieci Lightning Network.

Czy transakcje Atomic Swap są już szeroko stosowane?

Mimo, że pierwsze prawdziwe transakcje typu Atomic Swap na zasadzie peer – to – peer (użytkownik – użytkownik, bez pośredników) odbyły się już w 2014r. to dopiero w 2017r. metoda ta zyskała na większej popularności. Stało się tak za sprawą udanych zamian między Litecoin / Bitcoin i Decred / Litecoin.

Na dzisiaj istnieje jednak kilka istotnych ograniczeń na tym polu. Jednym z nich jest fakt, że Atomic Swap można wykonać tylko dla dwóch kryptowalut, których sieć blockchain wykorzystuje ten sam algorytm (np. SHA-256 dla Bitcoina – zestaw kryptograficznych funkcji skrótu).

Ponadto obie kryptowaluty muszą wspierać specyficzny rodzaj stosowanego smart contractu jak HTCL oraz inne programowalne funkcje, potrzebne przy takiej wymianie.

Dodatkowo, jeśli chcesz wykonać wymiany z zastosowaniem Atomic Swap, to musisz mieć pewne umiejętności związane z programowien. To nie wpłynie raczej na spopularyzowanie tej metody, do momentu aż nie będzie bardziej przystępna.

Podsumowanie

Atomic swapy cały czas funkcjonują raczej jako ciekawostka w świecie kryptowalut i blockchain. Jednak możliwości jakie niesie za sobą ta technologia pozwalają sądzić, że ma ona ogromny potencjał do rozwoju. Szczególnie na polu decentralizacji i wzajemnych transferów między użytkownikami, bez pośredników np. w postaci scentralizowanych giełd kryptowalutowych. I to właśnie na tym polu możliwy jest największy wzrost znaczenia technologii Atomic Swap. Z dużym prawdopodobieństwem może stać się fundamentem do tworzenia naprawdę zdecentralizowanych giełd w przyszłości.

Życzę samych trafnych decyzji, nie tylko inwestycyjnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *