Czym jest altcoin?

Altcoin- definicja

Altcoin to zlepek dwóch angielskich słów, a raczej ich skrótów tj. “alt” i “coin”. Alt to skrót od alternative (alternatywny), natomiast coin (moneta – w tym konkretnym przypadku oznacza kryptowalutę). Sukces Bitcoina, jako pierwszej wirtualnej waluty, przetarł szlaki innym projektom. Oznacza to, że definicja altcoina odnosi się do każdej innej kryptowaluty, która Bitcoinem nie jest. Od strony technicznej oparte są one jednak o technologię blockchain.

Czym jest blockchain? Co stoi za tą technologią?

Ile jest różnych altcoinów?

Biorąc pod uwagę fakt, że stworzenie własnej kryptowaluty nie jest wcale takie trudne od strony technicznej, mamy dzisiaj na rynku mnóstwo altcoinów. Powołując się na informację umieszczoną na portalu coinmarketcap.com z dnia 29.05.2019r. notowanych na różnych światowych giełdach jest aż 2211 kryptowalut! Warto podkreślić, że ta liczba stale rośnie. Mogą one spełniać oczywiście różne funkcje, rozwiązywać inne problemy, czy być ulepszonymi wersjami swoim poprzedników. Jedno pozostaje na dzisiaj niezmienne- Bitcoin jest najbardziej popularną kryptowalutą i to on dzierży palmę pierwszeństwa.

Tokeny i tokenizacja. Czym są i do czego służą?

Jak kupić altcoiny?

Altcoiny, tak jak i Bitcoina możemy zakupić na giełdach kryptowalutowych. O ile Bitcoin jest praktycznie na wszystkich, tak w przypadku pozostałych kryptowalut takiej pewności już nie mamy. Warto więc przed wpłatą swoich środków sprawdzić na jakiej giełdzie notowana jest dana kryptowaluta i w zestawianiu z czym jest wymienialna. Mamy do czynienia z bardzo dużą dominacją Bitcoina nad pozostałymi altcoinami (56% do 44%- co oznacza, że ponad połowa całkowitej kapitalizacji/wartości tego rynku należy do Bitcoina). Oznacza to, że właśnie przy jego wykorzystaniu jesteśmy w stanie zakupić inne projekty blockchainowe. Są też inne możliwości, ale nie o tym dzisiaj. Jak łatwo to sprawdzić? Na wymienionej już wcześniej stronie internetowej wybieramy interesująca nas kryptowalutę, wchodzimy w zakładkę “markets” (z j. angielskiego “giełdy”), gdzie ukazują nam się giełdy oraz pary kryptowalutowe.

altcoin coinmarketcap
coinmarketcap.com

Szokująca informacja- altcoin

Chwila moment, to oznacza że Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą? Takie pytanie zadało, zadaje i zadawać będzie sobie tysiące osób, stawiające swoje pierwsze kroki na tym rynku. Dla mnie to było również zaskoczenie. Przecież przy okazji niesamowitych wzrostów, do głównych mediów trafiały raczej informacje tylko o kryptowalucie #1, czyli Bitcoinie. Teraz już widzisz, że rynek kryptowalut jest dużo bogatszy, a inwestując na nim należy połączyć ze sobą wiele kropek.

Życzę samych trafnych decyzji, nie tylko inwestycyjnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *